Skip links
Explore
Drag

Jak rozliczyć fakturę za reklamy z Google Ads?

Reklamy w internecie były dość powszechne od wielu lat. Jednak czasy pandemii spowodowały, że nawet najbardziej oporne firmy zaczęły korzystać z reklam w google. Jedna strona medalu to skuteczne reklamy, inna to właściwe rozliczenie faktur, jakie dostajemy od google. Dziś zajmiemy się tym, co zrobić aby poprawnie te faktury rozliczyć.

Kto może rozliczać faktury z Google Ads?

Faktury z google wystawiane są z Irlandii. A tym samym aby móc je poprawnie rozliczać w swojej firmie musisz posiadać tzw. NIP unijny. A praktyce do Twojego NIP-u dodawany jest przyrostek PL. Wiele osób pyta – jak taki NIP zdobyć. Na szczęście procedura jest dość prosta. Zgłasza się do urzędu skarbowego z poprawnie wypełnioną deklaracją VAT-R. Taką deklarację po NIP unijny może złożyć każdy – nawet firmy, które nie są płatnikami podatku VAT. Wypełniasz tyle te pola, które dotyczą nadania „przyrostka PL” do Twojego NIP-u. Dzięki temu będziesz mógł poprawnie rozliczać wykupione w google reklamy. 

Podatek VAT dla firm, które są płatnikami podatku VAT

W przypadku, gdy odprowadzasz VAT do urzędu dla Ciebie, jako przedsiębiorcy zakup reklam w googlu pod kątem rozliczeń VAT będzie dla Ciebie nie zauważalny. Jednak od strony księgowej, ponieważ na tych fakturach nie stawki VAT-u jesteśmy zobowiązani do opłacanie takiego podatku zgodnie z polskimi stawkami. W Polsce stawka na reklamy wynosi 23%. Więc taki podatek musisz doliczyć do wartości faktury jaką wystawiło Ci google. Jednak z uwagi na to, że reklama stanowi koszt uzyskania przychodu to tą samą wartość VAT wykazujesz po stronie kosztów. I ostatecznie wychodzi 0zł VAT-u do zapłaty z takiej transakcji. Księgowość, z którą współpracujesz musi to właściwie wykazać w księgach rachunkowych. Ale dla Ciebie jako przedsiębiorcy nie powstania żadna wartość do zapłaty. 

Podatek VAT dla firm, które nie są płatnikami podatku VAT 

W poprzednim przypadku sprawa była dość prosta. Jednak w przypadku, gdy Twoja firma nie jest płatnikiem VAT-u sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Podobnie jak w poprzednim wypadku do kwoty faktury z google musisz doliczyć 23% VAT-u. Jednak z uwagi na fakt, że Twoja firma nie rozlicza VAT-u nie ma z czym go skompensować. A więc powstaje konieczność opłacenia podatku VAT. Gdyby google wystawiło CI fakturę na 1000zł. Musisz doliczyć 23%  – czyli 230zł i opłacić je do urzędu skarbowego. Taki VAT wykazuje się na deklaracji VAT 9M. 

Dobra strona tej sytuacji jest taka, że kwota 230zł wspomnianej w przykładzie powyżej stanowi Twój koszt. A tym samym będzie obniżała Twoją podstawę do podatku. Załóżmy, że Twój dochód wyniósł 10230zł. Odejmujesz od tego opłacony VAT i wtedy Twój dochód wynosi 10 000zl. I od tej wartości odpłacasz zaliczkę na podatek dochodowy. 

Justyna Broniecka

www.zustoniemus.pl

Jako agencja marketingowa z Poznania chętnie wesprzemy Ciebie w rozwoju firmy za pomocą reklam w Google Ads. Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów współpracy.

Może zainteresować Ciebie również:

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie.