Skip links
Explore
Drag

Wyszukiwanie obrazu w Google Grafika

Zazwyczaj z wyszukiwarki obrazów Google Grafika korzystamy, by za pomocą słów kluczowych odnaleźć interesujące nas zdjęcie/grafikę/przedmiot. Google daje jednak możliwość znacznie szerszego jej wykorzystania. Będąc w posiadaniu danego obrazu możesz sprawdzić kto jeszcze używa tego samego pliku co Ty, czy jest popularny, często używany lub, czy ktoś bezprawnie nie wykorzystał Twojej własności. Pozwala również na znajdowanie obrazów podobnych do tych, w których posiadaniu jesteś, wyszukiwania inspiracji, a nawet informacji, np. na temat  ciekawej rośliny, którą zobaczyłeś przechodząc ostatnio przez park. 

Jak wyszukiwać obrazem w Google Grafika?

Wyszukiwanie obrazem można robić zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu, czy tabletu. Jednak w zależności od urządzenia, sposoby wyszukiwania nieco różnią się między sobą. Poniżej przedstawiamy trzy możliwości wyszukiwania obrazem przy użyciu Google Grafika. 

Pierwsza opcja to wyszukiwanie obrazem w wynikach wyszukiwania. Aby to zrobić należy wejść na stronę images.google.com, na pasku kliknąć opcję „wyszukaj obrazem” i przesłać plik lub wkleić jego adres URL. W wynikach wyszukiwania otrzymujemy wówczas wyniki dla obiektów znajdujących się na obrazie, podobne obrazy oraz strony internetowe zawierające ten lub podobny obraz. 

Wyszukiwanie za pomocą obrazu ze strony internetowej 

Aby skorzystać z obrazu, który jest już wykorzystywany w sieci, należy wejść na stronę, na której się on znajduje, po czym kliknąć i przytrzymać interesujący Cię element. Następnie wybrać opcję „Szukaj za pomocą Obiektywu Google” i skorzystać z jednej z opcji wyszukiwania – za pomocą obiektu na obrazie lub „użyj części obrazu”. Po przesunięciu w dół wyświetlą się rezultaty Twojego wyszukiwania. 

Wyszukiwanie za pomocą zdjęcia zapisanego w telefonie

Jeśli chcesz do wyszukiwania wykorzystać zdjęcie, które masz w swoim telefonie, otwórz aplikację Google, a następnie, w dolnej jej części, kliknij „Discover”. Na pasku wyszukiwania wybierz „Obiektyw Google”. W kolejnym kroku możesz już przesłać lub zrobić zdjęcie obiektu, który chcesz wyszukać. Po tym etapie należy zaznaczyć na obrazie obszar, który chcemy wykorzystać do znalezienia interesujących nas wyników. Tak jak w przypadku poprzedniego sposobu, zjeżdżając na dół strony znajdziesz wszystkie odpowiadające zdjęciu wyniki. 

Jakie rodzaje plików możemy wyszukać dzięki Google Grafika?

W wynikach wyszukiwania znajdziemy wiele formatów obrazów, a m.in. gif, tiff, jpg i png. Google oferuje również bardzo wygodną opcję filtrowania i sortowania wyników wyszukiwania według interesujących nas kategorii. Należą do nich między innymi: rozmiar obrazu, kolor, data umieszczenia, czy nawet prawo do wykorzystania. Wszystkie te możliwości znajdują się zaraz pod paskiem wyszukiwania, w zakładce „Narzędzia”. 

Jak widać wyszukiwanie obrazem nie jest szczególnie skomplikowane, a w wielu przypadkach może okazać się bardzo wygodną i pomocną opcją. Można korzystać z niego na wiele sposobów i w zależności od sytuacji, czy potrzeb korzystać z tej najbardziej optymalnej. Chociaż wyszukiwarka Google Grafika dostępna jest już od 2002 roku, nadal wydaje się być jeszcze mało doceniana i użytkowana we wszystkich jej obszarach. 

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie.