Skip links
Explore
Drag

Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz rozszerzyć swoją działalność i przenieść ją do Internetu na pewno zastanawiasz się ile kosztuje strona internetowa i skąd biorą się różnice cen pomiędzy ofertami. Dlaczego jedna może kosztować 1000 zł, a inna to nawet wielokrotność tej kwoty. W poniższym wpisie postaramy odpowiedzieć na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania i obawy dotyczące tego tematu. Czy warto zatrudnić specjalistę, a może lepiej stworzyć stronę samemu? Czy stronę opierać o szablon, czy zdecydować się na indywidualny projekt? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o współpracy i dowiedz się, jakie masz możliwości!

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Ceny stron internetowych mogą się wahać w zależności od wielu zmiennych. Im bardziej skomplikowana i rozbudowana strona, tym ten koszt jest wyższy. Różnice w cenach bywają naprawdę spore, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwania wykonawcy i porównywania cen, warto najpierw zastanowić się nad kilkoma rzeczami dotyczącymi przyszłej strony, a mianowicie:

  • Jaki jest cel powstania strony internetowej, do czego ma mi służyć? Czy ma być tylko czysto informacyjna, czy jednak chcesz za jej pośrednictwem sprzedawać swoje produkty?
  • Jak bardzo rozbudowana ma być – wystarczy one page, czy nie wyobrażasz sobie sytuacji, że nie zawiera przynajmniej kilku oddzielnych zakładek?
  • Celujesz w prostą estetykę, czy wybierasz efektywne, dynamiczne przejścia, animacje i formaty wideo?
  • Chcesz prowadzić firmowego bloga? To również powinieneś uwzględnić rozeznając się w ofertach!

Co wpływa na cenę strony internetowej?

Głównym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagę przy wycenie strony internetowej jest czas, jaki trzeba poświęcić na jej wykonanie. Jak już wspomnieliśmy, w dużym stopniu zależy on od wielkości strony internetowej. Im więcej podstron i funkcjonalności na stronie, tym dłuższy czas pracy, a co za tym idzie, wyższa cena samej strony. Jeśli tekstów i grafik na nią nie przygotowujesz sam, to musisz mieć na uwadze również wliczenie pracy grafika i copywritera w ostateczną wycenę. 

W cenę strony internetowej wlicza się także wykupienie domeny oraz hostingu. Domena, czyli po prostu nazwa strony, to koszt roczny w granicach od ok. 30 do 120 zł rocznie. Cena hostingu, a inaczej serwera, zależna jest od wielkości strony oraz od potrzebnych zasobów serwerowych. Jej koszt waha się od 70 do 400 zł rocznie. Warto wiedzieć, że obie te usługi opłaca się tylko raz w roku. 

Rodzaje stron internetowych

Internet daje nam ogromne możliwości pokazania się światu i promowania swoich usługi lub produktów. Warto jednak dopasować rodzaj strony internetowej do prowadzonej działalności, tak, aby jak najbardziej zwiększyć jej skuteczność i funkcjonalność. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje stron internetowych, z których możesz wybrać tą idealną dla siebie i swojego biznesu. 

One page 

To rodzaj strony, który zazwyczaj skupia się na przedstawieniu jednego produktu danej firmy lub wydarzenia. Wszystkie najważniejsze informacje, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się na jednej stronie. To estetyczne i nowoczesne przedstawienie oferowanych usług.

Landing page 

Najczęściej ten rodzaj strony internetowej wykorzystywany jest do celów promocyjnych i marketingowych. Jest to miejsce „lądowania” użytkownika internetu po kliknięciu baneru reklamowego. Potencjalni klienci są przenoszeni właśnie na landing page w celu nawiązania kontaktu lub wykonania pożądanej przez właściciela strony czynności. Strony typu landing page zazwyczaj są proste i bardzo intuicyjne, po wyświetleniu strony od razu jasne jest, co należy zrobić. 

Sklep internetowy 

Strona zawierająca katalog produktów, która umożliwia kupowanie ich konsumentom za jej pośrednictwem. To najbardziej rozpoznawalny rodzaj stron internetowych. 

Blog  

Forma ta wykorzystywana jest zazwyczaj do dzielenia się odbiorcami swoimi doświadczeniami, czy pasjami. Pozwala w łatwy i czytelny sposób przekazać informacje odbiorcom oraz wchodzić z nimi w interakcje i budować pewnego rodzaju społeczność. To dobry wybór do rozbudowania i promowania marki osobistej. 

Strona firmowa 

To przedstawienie firmy za pomocą strony internetowej. Przykłada się wagę do dopasowania do grupy docelowej oraz profesjonalnego przedstawienia i estetycznego firmy. Strona ta może składać się z wielu podstron, co daje duże możliwości dla pozycjonowania i wybicia się na górne pozycje w wynikach wyszukiwania. 

Strona e-learningowa 

Polecana jest dla osób, które sprzedają lub prowadzą szkolenia, kursy lub webinary. Umożliwia sprzedaż kursów za jej pośrednictwem, a także może zawierać system kont użytkowników do tworzenia i zarządzania kursami online. 

Ile czasu zajmuje stworzenie strony internetowej

Tworzenie strony to wieloetapowy proces, który wymaga omówienia potrzeb klienta, wysłuchania jego wizji oraz elementów, które chciałby zawrzeć na stronie. Kolejnym etapem, który zalicza się do czasu pracy nad stroną jest poszukiwanie inspiracji, co do jej wyglądu i funkcjonowania. Analiza,  przygotowanie graficzne, przygotowanie treści, testowanie funkcjonalności oraz ewentualne zmiany koncepcji i poprawki, to wszystko ma wpływ na powstanie w pełni gotowej strony internetowej. Zatem proces ten również zależny jest od poziomu rozbudowania strony i waha się od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Po opłaceniu utworzenia strony internetowej przez specjalistów w zasadzie największe koszty są już za Tobą. Tak jak pisaliśmy wyżej, pozostają tylko coroczne opłaty za utrzymanie domeny oraz hostingu oraz certyfikat bezpieczeństwa SSL, jeśli nie jest darmowy w ramach pakietu hostingowego. W razie chęci wprowadzenia zmian na stronie lub potrzeby pomocy do kosztów zaliczyć należy również pracę programisty, który pomoże w rozwiązaniu problemów. Programiści zazwyczaj rozliczają się godzinowo, a ich stawki zaczynają się od ok. 60 zł za godzinę pracy nad stroną. 

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę strony internetowej?

Wybór odpowiedniego wykonawcy strony to bardzo ważny aspekt, którego lepiej nie pozostawiać przypadkowi. Jednym z elementów, któremu warto się przyjrzeć jest oferowana umowa, a dokładniej to, jak wygląda rozliczenie za stronę, ewentualne poprawki i, czy zawarty jest w niej czas realizacji strony. Dodatkowo warto sprawdzić, co dokładnie zawarte jest w umowie i jakie usługi w ramach niej są oferowane. Po drugie portfolio. Najlepiej sprawdzić wykonane wcześniej już strony internetowe utworzone już przez potencjalnego wykonawcę, aby upewnić się, że stylistyka i funkcjonalność oferowanych stron jest dla Ciebie odpowiednia. Warto sprawdzić również, czy portfolio zawiera różnorodne strony i projekty, co może dodatkowo zaważyć na ocenie poziomu profesjonalizmu wykonawcy. 

Stworzenie strony internetowej – freelancer, czy agencja? Kogo wybrać? 

Jest to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji, jednak dużo pewniejszym wyborem wydaje się być postawienie na agencję, ponieważ dysponuje ona większym zespołem specjalistów, którzy znają się na takich aspektach jak grafiki, odpowiednie treści, optymalizacja SEO, aspekty UX oraz wiele innych. Jedna osoba może nie być w stanie zagwarantować wszystkich tych usług jednocześnie. Kolejną rzeczą, którą warto przemyśleć jest możliwość wprowadzania zmian lub dodatkowych funkcji na stronie po dłuższym upływie czasu. Agencja najprawdopodobniej nawet po latach będzie dysponowała specjalistami z tego zakresu, natomiast zatrudniony wcześniej freelancer może już zajmować się czymś innym, bądź nie mieć czasu na dodatkowe zlecenia. Wybór agencji to większe możliwości, ale niekoniecznie wyższe koszty. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i indywidualnych preferencji. Przy wyborze wykonawcy strony warto zainwestować nieco więcej na początku, jednocześnie zabezpieczając się przed generowaniem się niepotrzebnych problemów i kosztów w przyszłości. 

Gotowy szablon, czy indywidualny projekt strony internetowej?

Każdy zastanawiający się nad stworzeniem własnej strony internetowej w pewnym momencie stanie przed wyborem – szablon, czy projekt indywidualny, stworzony od podstaw. Głównym czynnikiem, dla którego większość osób stawia na szablon jest po prostu cena i czas realizacji. Przygotowanie takiej strony zajmuje po pierwsze mniej czasu, po drugie jest tańsze i prostsze w wykonaniu. Oprócz pracy programisty należy w tym przypadku oczywiście doliczyć jeszcze koszt samego szablonu, jednak nadal nie są to duże kwoty w porównaniu do stworzenia całego projektu od podstaw. 

Strona internetowa gotowa i co dalej? Jak promować ją w internecie?

Samo stworzenie strony internetowej to za mało. Jeśli chcesz, aby była rozpoznawalna i przynosiła Ci realne zyski zdecydowanie nie powinieneś kończyć działań na stronie po jej stworzeniu. Aby nie zginęła w otchłani internetu (np. na 237 stronie wyszukiwania, gdzie nikt raczej na nią nie trafi) powinieneś prowadzić szereg działań, które pozwolą na zwiększenie jej widoczności w sieci wyszukiwania. Jeśli postawiłeś na profesjonalistę podczas tworzenia strony, to część obowiązków prawdopodobnie jest już za Tobą. Mianowicie, strona spełnia wymagania Google co do prędkości, funkcjonalności i responsywności, a także zawiera podstawy z zakresu UX oraz teksty pisane z uwzględnieniem podstawowych zasad SEO. Dla zwiększenia rozpoznawalności i widoczności strony ważne jest, żeby prowadzić działania marketingowe polegające na aktywnym pozycjonowaniu oraz kampaniach reklamowych Google Ads, dzięki którym strona trafi do osób potencjalnie zainteresowanych prezentowaną ofertą.

Podsumowanie

Cena strony internetowej zależna jest od bardzo wielu czynników. Od prostych, mało czasochłonnych projektów już za kilkaset złotych, do dużych, rozbudowanych stron z wieloma funkcjami nawet za kilkanaście tysięcy. Rodzaj strony, poziom jej zaawansowania, ilość czasu oraz specjalistów potrzebnych do ich stworzenia, to wszystko wpływa na koszt strony internetowej. Przed rozpoczęciem poszukiwania specjalisty najlepiej przygotować sobie własną wizję strony i przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać. To z pewnością ułatwi poszukiwania i porównywanie ofert oraz cen. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania wykonawcy swojej strony internetowej i ciekawią Cię nasze dotychczasowe realizacje zajrzyj do zakładki realizacje stron www i zapytaj nas o indywidualnie przygotowaną ofertę dla Ciebie. 

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie.